حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر

اندازه گيري غلظت كلروفيل در مزرعه با استفاده از كلروفيل متر SPAD-502
نویسنده : دکتر پیمان حسیبی تاریخ : سه شنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۰

ضمن تشکر فراوان از دوست عزیزم جناب آقای دکتر مجید قربانی جاوید، اساس کار دستگاه کلروفیل متر دستی در زیر آورده می شود.

اساس اندازه­گيري دستگاه كلروفيل متر دستي :

كلروفيل متر غلظت نسبي كلروفيل برگ را بر اساس مقدار نور عبور كرده از برگ، در دو طول موجي كه جذب كلروفيل در آن­ها تفاوت دارد، نشان مي­دهد. بيشترين جذب كلروفيل در دو طول موج قرمز و آبي و  كمترین جذب در طول موج سبز بوده و در طول موج مادون قرمز كلروفيل هيچ جذبي ندارد. بنا براین اساس کار این دستگاه بر مبنای اختلاف بین نور قرمز تابیده شده به برگ با نور قرمزدور عبور کرده از برگ می باشد. زیرا نور قرمز در صورت زیاد بودن کلروفیل در برگ به مقدار بیشتری جذب می شود.

بر اين اساس طول موج انتخاب شده براي اندازه­گيري بوسيله دستگاه، طول موج قرمز (كه بيشترين جذب را داشته و تحت تاثير كاروتن قرار نمي­گيرد) و طول موج مادون قرمز (كه جذب آن بسيار كم است) مي­باشد.

نحوه كار كلروفيل متر بدين ترتيب است كه در قسمت اول Illuminating يا توليد­كننده نور قرار داشته و نور قرمز و مادون قرمز توليد مي­كند و نور پس از گذشتن از نمونه برگ به يك سري گيرنده يا Receptors رسيده كه نور عبوري را به علایم الكتريكي آنالوگ تبديل مي­كند. اين علائم به وسيله يك آمپلي­فاير تقويت شده و پس از آن بوسيله يك تبديل كننده به علائم ديجيتال تبديل مي­شود. سپس آن علائم به وسيله ميكرو پروسسور تفسير شده و عدد ديجيتالي در صفحه نمايش نمايان شده و به صورت اتوماتيك در حافظه نگهداري مي­شود.

باید توجه داشت که عدد SPAD به هیچ عنوان مقدار کلروفیل را مشخص نمی­کند بلکه تخمینی از غلظت کلروفیل را نشان می دهد. این عدد همبستگی بالایی با مقدار کلروفیل برگ دارد

 در ابتدا پس از روشن کردن دستگاه یکبار آن را بدون قرار دادن برگ در محفظه برگ قرائت نمایید تا دستگاه کالیبره شود و سپس کار قرائت را از ۳ نقطه از هر برگ انجام و بعد میانگین سه نقطه را با دگمه اَوریج مشخص کنید. لازم به ذکر است نمونه برداری نباید از روی رگبرگ ها انجام شود.

عدد اسپاد همبستگی بالایی با میزان کلروفیل و نیتروژن در برگ دارد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر مقالات مفید در این زمینه را از اینجا دانلود کنید

دانلود مقالات مرتبط

 

منبع:

حسیبی، پ. 1386. بررسی فیزیولوژیکی اثر تنش سرما در مرحله­ی گیاهچه­ای ژنوتیپ­های مختلف برنج. رساله دکتری دانشگاه شهید چمران اهواز. ص.145.
.:: This Template By : payamblog.Com - صبا ::.آخرين عناوين مطالب

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به دکتر پیمان حسیبی مي باشد.
قالب وبلاگ

سلامت باش